‘Korsan indirmeler’ yakalanacak!

Uluslararası Antalya Üniversitesi Haklar Fakültesi Öğretim Üyesi Profesyonel . Dr . Savaş Bozbel , tasarı halindeki Düşünce ve Sanat Eserleri Kanunu’nun yasalaşması durumunda webten müzik indirenlerin IP ( Internet Protocol ) adreslerinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı açısından akredite edilmiş yazılım vasıtasıyla saptama edileceğini ifade ederek , ” Yani yasa koyucu sizin bilgisayarınıza casus yazılım gönderecek . Buna sistem müsaade edecek . Ulaşım sağlayanlar müsaade etmek zorunda kalacak ” dedi .
Prof . Dr . Bozbel , yaptığı bildiride , Düşünce ve Sanat Eserleri Yasa Tasarısı hakkında çalışmaların ” kapalı kapılar ardında ” yürütüldüğünü , Telif Hakları Genel Müdürlüğüne taslakla ilgili bilgi almak üzere metin yazmalarına rağmen netice alamadıklarını ifade etti .
Tasarı halindeki kanunun , internet üzerinden illegal olarak müzik parçası indirmek isteyenler amaçlı acayip düzenlemeler getirdiğine işaret eden Bozbel , ” İzinsiz müzik parçası indirirseniz bu statü internet servis sağlayıcıları açısından saptama edilecek . İlk öncelik olarak size uyarı gönderilecek . Buna devamı ederseniz 73/A maddesi hükmüne göre kişiye özel bilgilerinize , IP adresinize ulaşıp , sizin neler indirdiğiniz , hangi sayfaları ziyaret ettiğinize bakılabilecek ” dedi .
Bozbel , kanunun 73/B maddesinin ise internet ortamında noktadan noktaya ağlar vasıtasıyla gerçekleşen umuma iletim hakkı ihlallerinde cezaları düzenlediğini ifade ederek , böyle konuştu: ” Bir siteden programlar vasıtasıyla bir müzik parçası ya da film indirdiğinizde , buradaki hükümle karşı karşıyasınız . Diyor ki bu ceza , ‘Hak sahibinden müsaade alınmaksızın noktadan noktaya ağlar üzerinden eserleri umuma ileten bireysel internet kullanıcılarının IP adresleri , telif birliklerince Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı açısından akredite edilmiş yazılım vasıtasıyla saptama edilir . Burası birçok tehlikeli . Bu ne demek biliyor musunuz? Yani yasa koyucu sizin bilgisayarınıza casus yazılım gönderecek . Buna sistem müsaade edecek . Ulaşım sağlayanlar müsaade etmek zorunda kalacaklar . Siz güvenli biçimde internette sörf yaptığınızı sanırken bu yazılım yardımıyla bilgisayarda hangi işlemleri yaptığınız ve hangi hak ihlallerinde bulunduğunuz saptama edilecek . Sonrasında bu casus yazılım akredite olacak , Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı açısından da bu yazılım onay alınacak . ”
” Başka amaçlarla da kullanılabilir ”
Prof . Dr . Bozbel , taslak metnin yasalaşması durumunda yazılımın vatandaşların bilgisayarlarına izinsiz yüklenmesinin , ” şahsiyet haklarının ihlali ” anlamına geleceğinin altını çizdi .
Bazı davalarda gerek kalan olan telefon dinlemesi amaçlı dahi bir takım belgeler vasıtasıyla hakimden müsaade alındığına işaret eden Bozbel , ” Telefonun dinlenmesi , şeklen de olsa hukuki bir takım süreçlerden geçtikten ardından olur . Hakim kararıyla yapılır bu iş ama bu tasarı yasalaşırsa Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı açısından akredite edilmiş casus yazılım bilgisayara yüklenecek ve yazılım yardımıyla casusluk rahatlıkla yapılabilecek . Bu , başka amaçlarla da kullanılabilir ” diye sohbet etti .
İnternete bağlanan her bilgisayara servis sağlayıcısı açısından verilen IP adresinin de kişiye özel veri olduğunu belirten Bozbel , bu yol tarifi yardımıyla bireyin hangi saatte hangi siteleri ziyaret ettiğinin bilinebildiğini açıkladı .
Sadece IP adresinin kime ait olduğunun tespitine göre işlemlerin dahi hakim kararıyla yapılması gerektiğini dile getiren Bozbel , ” Bu bir kişiye özel veriyse bunun mahkeme kararıyla yapılması olası olmasa gerek . Hakim kararı gerekir aslına bakarsanız . Şu anda taslak durumunda kalan bir Kişiye Özel Bilgilerin Korunması Kanunu var . O da üzgünüm gündemin yoğunluğu yüzünden bir türlü parlamentoda kanunlaşamadı ” diye sohbet etti .
Bozbel , Avrupa Adalet Divanı’nın bir kararının gerekçesinde de IP adresinin kişiye özel veri olduğu sonucuna varıldığını sözlerine ekledi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir