Dinleme skandalı: İspanya açıklama istiyor

İspanya, AMERIKA’den ülkede her ay 60 milyon telefon görüşmesi, cep telefonu mesajı ve elektronik postayı izlediği haberlerine açıklık getirilmesi çağrısında bulundu.
İspanya’nın AB Bakanı açısından bakanlığa çağrılan AMERIKA’nin İspanya Büyükelçisi iddialarla ilgili ‘şüphelere’ açıklık getirileceğini ifade etti .
ABD Büyükelçisi, haberlerin dosdoğru çıkması halinde yapılanların ‘uygunsuz ve onay edilemez’ olduğunu ortaya koydu .
İspanya medyasında çıkan haberlerde Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’in İspanya’da her ay gizlice 60 milyon telefon görüşmesini izlediği bildirilmişti.
Bu argüman , kaçak Amerikalı CIA analisti Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelere dayandırılıyor.
El Pais ve El Mundo gazeteleri, NSA’in arayan ve aranan şahsın numaralarını ve bulundukları mevkiyi veri olarak topladığını, ancak görüşmelerin içeriğine dokunmadığını yazdı.
İspanyol basını, NSA’in 10 Aralık 2012 ve 8 Ocak 2013 tarihleri aralarında İspanyol vatandaşlarının telefon görüşmelerinin yanısıra milyonlarca cep mesajı ve email’ini izlediğini belirtti .
AP heyeti Washinton’da
Avrupa Parlamentosundan bir heyet AMERIKA’nin mahrem telefon dinleme faaliyetlerine ilişkili olarak iddiaları görüşmek üzere Washington’a gitti.
Avrupa Parlamentosu’nun Yurttaş Hakları Komitesi yetkilileri Amerikan Kongresi’nin üyelerine konu ile ilgili kaygılarını iletecek.
İspanya’da patlak verici bu bitiş gelişim , AMERIKA’nin on yılı aşkın süredirtıklayın Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunu dinlediği yönünde Alman medyasında çıkan haberleri izliyor.
Gizli dinleme operasyonunun birkaç ay öncesine civarında devamı ettiği bildirilirken, Angela Merkel önemli yetkili istihbarat yetkililerini Washington’a yollayarak Amerikan hükümetinin konuyu soruşturmasını istiyor.
Merkel’in telefonunun dinlendiği haberleri Almanya’da büyük sinir uyandırdı.
İngiltere’nin Guardian gazetesi geçen Cuma bugünü NSA’in 35 dünya liderinin telefonunu dinlediğini yazdı.
İspanya ve Almanya’da çıkan haberler buna benzer Guardian’ın kaynağı da Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelerdi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir