Dinleme iddialarını meclis araştırsın

Hollanda’da muhalefet partileri , NSA’nın telefon dinlemeleri konusunda meclis araştırması istedi . Hollanda’da muhalefet partileri , AMERIKA Ulusal Güvenlik Ajansı’nın ( NSA ) önceki sistem analisti Edward Snowden’ın açıklamalarından hemen sonra gündeme gelen telefon dinleme iddialarının meclis açısından araştırılmasını istiyor .

Aralarında Hristiyan Demokratlar Birliği ( CDA ) , Sosyalist Parti ( SP ) , Demokratlar 66 ( D66 ) ve Yeşil Sol ( GL ) partilerinin yer aldığı muhalefet grubu , tetkik komisyonu kurularak , NSA’nın Hollanda’daki telefon dinleme faaliyetlerinin incelenmesini istediklerini bilgisini verdi .

Meclisin bu konuyla alakalı inisiyatif alması gerektiğini vurgulayan D66 milletvekili Gerard Schouw , NSA’nın Hollanda’daki mümkün dinleme çalışmaları ve bu konuyla alakalı rolü kalan birimler ile ilgilenen bilgi edinmek istediklerini bildirdi .

Dinleme iddialarıyla ilgilenen mayıs ayından itibaren birçok şey duyduklarına , buna karşı şuana kadar tatmin edici detaylı bilgi yapılamadığına işaret eden Schouw , meclisin bu konuyla alakalı devre dışı bırakılamayacağını vurguladı .

İktidar ortakları Liberal Parti ( VVD ) ile İşçi Partisi ( PvdA ) ise muhalefetin talebine yardım vermeyeceklerini bilgisini verdi .

Hollanda İçişleri Bakanlığı öncesinde yaptığı bildiride , NSA’nın Hollanda’da doğrudan telefonları dinlemediğini ama telefon görüşmelerine ilişkili olarak bir takım verilere sahip olduğunu bildirmişti .test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir